Buď patříte k těm, kterým nedělá větších problémů. Prostě se chytnete a přitáhnete. Klidně vícekrát. Anebo patříte do skupiny těch, kteří se chytnou a tím končí. Maximálně se ještě chviličku kroutíte, cukáte, houpete. A nic.
Podstatné však je, že s tím jde něco dělat. A že to rozhodně má smysl.
Shyb
Král cviků pro záda. Kolik cvičenců vděčí za mnohokráte skloňované „véčko“ právě jemu? Bezpočet.
Tolik žádaná šíře zad je daná širokým svalem zádovým. Právě něj přítahy primárně namáhají. Jde o jeden z největších svalů lidského těla a je to on, který má skrze svou rozvinutost značný vliv na šíři zad. Pokud Vám dělá zvládnutí tohoto základního cviku problémy, nezoufejte. Začněte s ním opatrně, nejlépe s protiváhou pomocí kladky. Dnešní posilovny mají tyhle stroje standardně k dispozici. Začínáte-li na hrazdě, pomoci Vám, coby opora, může obyčejná židle. Za další možnost platí využití odporových gum. Ty prostě zavěsíte za hrazdu a zaklesnete do nich nohy. Guma pak Vaše tělo pomáhá přitahovat.
Co vše maká
Tento cvik nezapojuje pouze široký sval zádový. Různé druhy shybů nutí pracovat různé části těla. Nicméně obecně platí, že při shybech jsou zapojovány svaly paží, předloktí, deltové, prsní, ramenní i břišní.
Druhy shybů
Základní rozdělení je na přítahy nadhmatem a podhmatem. Pro začátečníky bývá mnohdy podhmat jednodušší variantou. Díky němu totiž pracují více i bicepsy.
Dalšími typy jsou například:
• Negativní
– náročnější typ, protože při pohybu dolů se spouštíte pomaleji, než-li při přítahu klasickém
• Muscle-up
– opět těžký cvik, cvičenec dostává vyhoupnutím nad hrazdu celou polovinu těla, ne pouze bradu
• Se závažím
– cvičeno většinou s kotoučem připevněným za opasek na háku či s řetězem kolem krku
• Jednou rukou
– nejtěžší varianta, kterou mohou provádět už opravdu velice zdatní sportovci