Pokud se zeptáte mladé bezdětné ženy, co by chtěla stihnout před mateřstvím, nezřídka se vám dostane odpovědi „cestovat“. Co se týče cestování, dnešní doba nám přináší téměř neomezené možnosti – můžeme žít, pracovat, studovat nebo si jen užívat skoro kdekoliv na světě. Máme seznam míst a zážitků, které chceme stihnout než přijde dítě. Často v nás totiž zůstává pocit a jakási obava, že nový životní úděl – mateřství je s cestováním neslučitelný. Tento trend se ale pomalu mění. Čím dál více rodin, zejména těch, které měly cestovatelského ducha už před příchodem potomka, se rozhodne příliš neomezovat a děti se od útlého věku stávají součástí života na cestách. Rodiče tak pokračují v tom, co mají rádi, sdílejí se svým potomkem svoji vášeň a jsou šťastnější. Cestování s malými dětmi má svá velká pozitiva, ale samozřejmě i nějaká ta negativa. Čím se řídit, aby i Vaše dovolená s drobečkem dopadla co nejlépe?
Je dobré dodržovat pár základních pravidel:
1) Vybíráme s rozmyslem – Nejdůležitější rozhodnutí je výběr destinace a způsob dopravy. S ohledem na věk a povahu děťátka vybíráme destinaci, dojezdovou nebo doletovou vzdálenost i klima.
2) Doklady – Nezapomeňte, že i malé miminko musí mít doklady. Již od narození máte povinnost cestovat do zahraničí pouze s platnými cestovními doklady, tj.s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Cestovní pas nebo OP je potřeba vyměnit vždy, když se výrazně změní podoba dítěte.
3) Zdravotnická péče – Myslete na všechno. Přibalte do kufru léky, na které je dítě zvyklé a které se Vám v minulosti osvědčily. Při návštěvě exotických zemí zvažte možnost očkování, poraďte se s lékařem.
4) Jdeme tempem nejpomalejšího – Přizpůsobte se svému děťátku. Čím víc budeme naslouchat jeho potřebám, tím pohodověji dovolená bude probíhat..
5) Nadhled – Důležité je se smířit s tím, že cestování s malým dítětem je mnohem méně předvídatelné než pokud byste cestovali pouze se svou polovičkou. Uleví se Vám, pokud nebudete lpět na předem připraveném programu – někdy dítě nechce stát frontu, bojí se jít na rozhlednu, nemá náladu na prohlídku zámku. Do ničeho ho nenuťte, připravte si plán B a nebo si užívejte sladkého nicnedělání.
6) Nestresujte se! Dítě Vaše obavy vycítí a bude nervózní stejně jako vy. Stres Vám pomůžeme eliminovat příprava – napiště si třeba seznam věcí co Váš nejmenší potřebuje, sepiště si program i jeho alternativu, předvídejte i nenadále situace. Budete-li se cítít připravení na vše, budete mnohem klidnější.
7) Foťte! Udělejte si album, přidejte poznámky. Vaše dítě si nejspíš Vaši první, druhou nebo i třetí dovolenou nebude pamatovat, ale vy ano, a dítě bude později s nadšením poslouchat vaše vyprávění a prohlížení si fotky, které zachycují společně strávený čas.
A tou poslední, ale možná nejzákladnější radou je : Myslete na to, že mimiko nebo batolátko je šťastné je-li se svými nejbližšími a je jedno, jestli je to na chatě nebo u protinožců!