Bohužel hodně maminek i v době těhotenství pokračuje nadále ve svém zajetém jídelníčku. V tomto období je nutné dbát na dostatečný příjem vitamínů. Proto do svého jídelníčků zařaďte hodně bílkovin, železa, vápníku, zinku, kyseliny listové, dále vitamín C, E a B. Těhotné by měly užívat také jód, který najdeme zejména v doplňcích stravy.
Nastávající maminky by se měly snažit jíst hodně ovoce a zeleniny, ať už čerstvé, dušené nebo zavařené. Vhodné jsou i sušené plody, nesiřené. Výborným zdrojem kyseliny listové je listový špenát, brokolice, batáty nebo pomeranče.
Určitě se nevyhýbejte ani obilovinám, akorát se snažte vyhledávat více celozrnných výrobků a bez přídavků cukru a solí. Zdravá je též neloupaná rýže, čočka, fazole a další celozrnné potraviny (např. bulgur, kuskus, jáhly).
V těhotenství tělo potřebuje vysokou dávku vápníku, kterou doplníme mléčnými výrobky, jako je tvaroh, mléko, sýry nebo jogurty. Jídelníček můžete obohatit o sojové nebo mandlové mléko, kokosové nebo rýžové nápoje.
Nejhlavnější složkou v životosprávě těhotných jsou bílkoviny. Jsou důležité nejen pro miminko, ale i pro nastávající maminku. Snažte se jíst drůbeží maso, ryby, vejce, luštěniny, oříšky a semínka. Pokud nekonzumujete maso, nahraďte ho sójou nebo tofu.
Součástí stravy jsou také oleje a tuky. Určité množství tuků je velmi důležité pro fungování organismu. Úplně se neřiďte pravidlem, že v těhotenství se má jíst za dva. Rozhodně se nesnažte jíst dvojnásobné množství jídla. Spíše se snažte jíst častěji, a to i v době kojení. Proto si dejte třeba svačinku navíc.
V celém těhotenství se vyhněte konzumaci jater, protože obsahují vysoký podíl vitamínu A, který by mohl poškodit plod, dále grepu, syrovému nebo nedostatečně upravenému masu, nedovařeným vajíčkům, zrajícím sýrům, některým bylinkám (např. máta, skořice, jalovec nebo pelyněk), potravinám s vysokým obsahem soli a některým rybám (např. mečoun, žralok, makrela). A samozřejmostí je vyloučení alkoholu a cigaret.