Někdy je soukromé podnikání provázeno tolik žádoucími vysokými příjmy, někdy ale nikoliv. A proto se některým podnikatelům žije dobře, zatímco u jiných to není vůbec žádná sláva. A protože je podnikání ve své podstatě běžnou výdělečnou činností, musí se ti z podnikatelů, jimž se zrovna nevede nejlépe, postarat o to, aby se vždy se svým podnikem alespoň udrželi nad vodou a dočkali se snad lepší budoucnosti.
Jenže ono to není zase až tak jednoduché, provozovat podnikání, které nevynáší. Člověk musí z něčeho žít, jenže z čeho, když mu jeho živobytí nevynáší? A firma se musí průběžně financovat i tehdy, když z ní neplyne žádný zisk. A to je pochopitelně něco, co se jenom velice těžko zvládá. Obzvláště když nemá soukromník ani nějaké dostatečné úspory, které by mohly být v podobných zlých časech záchranou.
Ovšem ono nikdy není všechno ztraceno. I když se v podnikání peněz nedostává, přece jenom jsou způsoby, jak peníze pro tento účel získat. Nabízejí se přece třeba i podnikatelské úvěry.
Podnikatelské úvěry… Ano, ty se vlastně nabízejí. Jenže kolik z podnikatelů v nesnázích na ně dosáhne? Kolika soukromníkům, jimž jejich podnikání nevynáší, se tu vyhoví, a kolik z nich naopak odejde s prázdnou? Je přece jasné, že se u každé půjčky požadují záruky splácení, a podnikatel stojící třeba i před krachem se tak nemá moc čím zaručit.
Jistotou takových obtížných případů je pak hypotéka po insolvenci. Tu totiž může získat i ten z podnikatelů, nad kterým by v ostatních finančních institucích zlomili pomyslnou hůl. Stačí, když dotyčný vlastní nějakou nemovitost, kterou by se za takovou hypotéku dalo zaručit, a dokáže-li dotyčný ze svých příjmů posléze splácet, není tu žádný problém a na jeho podnikání mu tu půjčí.
A takto půjčené a rozumně využité peníze pak mohou zachránit i takové podnikání, jež by jinak nemělo budoucnost.