Je celkem pochopitelné, že mladí lidé hltají ze stránek časopisů a z výloh obchodů nové trendy a touží po nich. A protože trendy se mění často a každou sezónu přináší nové nápady, logicky kupují stále nové a nové kousky. I když jsme nadšení, že obchody nabízejí výhodné slevy oblečení, neměli bychom kupovat haldy nekvalitních výrobků jen proto, že jsou cenově dostupné a zapomínat při tom na to, jak dlouho je budeme opravdu nosit.
Kvalita versus cena
Bohužel, kvalitní oblečení, vyrobené z kvalitních látek a dostupné často u menších firem, je u nás ještě pořád drahé. Takže se není co divit mladým lidem, kteří nemají peněz na rozhazování, že se při nákupu řídí v první řadě cenou. Ale možná, kdybychom se trochu zamysleli, zjistili bychom, že pokud nakupujeme spíše podle trendů a ceny než podle kvality, dopadne to tak, že skříň máme sice plnou, ale stejně nemáme nic pořádného na sebe.
Životnost oblečení
S tím souvisí i ekologický pohled na věc, s trochou nadsázky bychom mohli říci, že se zamořením šatníku máme také zamořenou naši mysl a samo sebou zatěžujeme také naše životní prostředí. Co děláme s oblečením, které se nám už nelíbí? Po několika vypráních je vytahané, samý žmolek, a tak většinou letí do koše. Kolik hadříků si koupíme, tolik po určitém čase musíme také vyhodit, většinou bez recyklace.
Jak vytvořit udržitelný šatník
Praktický člověk by asi řekl, že si máme kupovat jen to, co opravdu potřebujeme a to, co můžeme sladit s kousky, které už máme doma. Člověk s nejmodernějším vhledem by nám poradil, abychom si kupovali jen kvalitní oblečení od malých a lokálních firem, ke kterým máme důvěru a mysleli na nadčasovost a udržitelnost. Tak bychom totiž nemuseli nakupovat stále nové věci, a přitom by náš šatník nevyšel z módy. Dnes už si také můžeme vybrat materiál našeho oblečení, ideální pro naše tělo je prý organická bavlna nebo třeba zapomenuté konopí či len, nejlépe nebarvené. Otázkou zůstává, zda je to pro nás vůbec možné, a to z hlediska finančního i z hlediska dostupnosti a nabídky výrobců oblečení.